Въведение във водоустойчивата тъкан
Водоустойчивата тъкан е нов тип текстилна тъкан, която се състои от високомолекулен водоустойчив и дишащ материал плюс композитна тъкан. Тъкан от водоустойчиви тъкани Водоустойчивите покрития са преполимери, съдържащи изоцианатни групи, които се образуват чрез присъединителна полимеризация на изоцианати, полизахариди и др., заедно с катализатори, безводни добавки, безводни пълнители, разтворители и др., след смесване и др. Еднокомпонентен полиуретан водоустойчиво покритие, направено чрез технологична обработка. Полиуретановото водоустойчиво покритие е еднокомпонентно екологично водоустойчиво покритие с течна конструкция. Базиран е на вносен полиуретанов преполимер и няма добавки като катран и асфалт. Втвърдява се след излагане на влага във въздуха, образувайки здрав, здрав, безшевен, цялостен анти-филм върху основната повърхност. По отношение на производствения процес техническите изисквания на водоустойчивите и дишащи тъкани са много по-високи от тези на обикновените водоустойчиви тъкани; в същото време, от гледна точка на качеството, водоустойчивите и дишащи тъкани също имат функционални характеристики, които другите водоустойчиви тъкани нямат. Водоустойчивата и дишаща материя подобрява въздухонепропускливостта и водонепропускливостта на тъканта и в същото време нейната уникална паропропускливост може бързо да изхвърли водната пара вътре в конструкцията, да предотврати развитието на мухъл в структурата и поддържайте човешкото тяло винаги сухо, което перфектно решава проблема с вентилацията, ветроустойчивостта, водоустойчивостта, топлината и други проблеми, е нов тип здрави и екологично чисти тъкани. Истинската водоустойчива тъкан може да издържи на натиска на просмукване на вода дори във влажен климат за дълго време без просмукване на вода. Например, ходене на открито при вятър и дъжд за дълго време, коленичене или седене на мокра земя няма да проникне вода. Тъй като повърхностното напрежение на твърдото тяло е почти невъзможно да се измери, за да се разбере омокряемостта на твърда повърхност, беше определено неговото критично повърхностно напрежение. Въпреки че критичното повърхностно напрежение не може директно да представлява повърхностното напрежение на твърдото тяло, то може да обясни трудността на твърдата повърхност да бъде намокрена. Трябва да се отбележи обаче, че определянето на критичното повърхностно напрежение е емпиричен метод и диапазонът на измерване е много тесен.
Характеристики на водоустойчивата тъкан:
Водоустойчивата тъкан има устойчивост на топлина, устойчивост на абразия, устойчивост на корозия, незалепващо, устойчивост на влага, устойчивост на приплъзване.
1. Устойчивост на топлина: Водоустойчивата тъкан и полиестерната водоустойчива дишаща тъкан имат отлична устойчивост на топлина и устойчивост на ниска температура след тефлоново покритие. Той може да издържи на висока температура до 300 градуса за кратко време и може да се използва непрекъснато между 240 градуса и 260 градуса. Има значителна термична стабилност. Може да работи при температура на замръзване без крехкост и няма да се стопи при висока температура.
2. Устойчивост на износване: Дишащата материя и полиестерната водоустойчива дишаща тъкан имат отлична устойчивост на износване при високо натоварване. При определено натоварване той има двойните предимства на устойчивост на износване и липса на адхезия.
3. Устойчивост на корозия: Дългата найлонова дишаща тъкан и полиестерната водоустойчива дишаща тъкан почти не се корозират от химикали, което може да защити частите от всякакъв вид химическа корозия.
4. Незалепващо: Водоустойчивата тъкан и полиестерната водоустойчива и дишаща тъкан са свързани с тефлоново покритие. Много тънките филми също показват много добри водоустойчиви, маслоустойчиви и устойчиви на петна функционални тъкани.
5. Устойчивост на влага: Дългата дишаща тъкан и полиестерната водоустойчива дишаща тъкан покриваща повърхността на филма не докосва вода и масло и не е лесно да бъде оцветена с разтвор по време на производствена операция. .
6. Плъзгане: Водоустойчивите тъкани и полиестерните водоустойчиви дишащи тъкани са изработени от тефлоново покритие и имат по-нисък коефициент на триене. Коефициентът на триене се променя, когато товарът се плъзга, но стойността е само между 0.05-0.15.