Také jste se setkali s dilematem, že se v horolezecké brašně odlupuje a odlepuje voděodolný povlak, který způsobuje přilepení vnitřku batohu? Ve skutečnosti voděodolný zátěr časem odpadne, což je normální jev a batoh lze stále používat, ale pokud se o batoh dobře staráte, může zpomalit rychlost odpadávání voděodolného zátěru!
Tento článek vám prozradí řešení odpadávání nepromokavého potahu batohu a také každodenní výuku údržby horolezeckého vaku~
1. Proč se voděodolný povlak v batohu odlupuje?
U mnoha batohových produktů se na vnitřní vrstvu povrchu nanáší vrstva lepidla, aby se dosáhlo efektu vodoodpudivosti. Po delším používání tedy může batoh vlivem dlouhodobého kontaktu se vzduchem a slunečním zářením znehodnotit nebo odlepit. Jedná se o běžné opotřebení a voděodolný povlak také časem stárne. Vše se po delším používání snadno rozbije a batohy jsou také spotřební materiál (stejně jako turistická obuv) a nejsou trvale poškozeny.
Pokud však není batoh řádně udržován v běžných časech, urychlí to i stárnutí nepromokavého povlaku uvnitř batohu!
2. Vodotěsný povlak začal opadávat, co mám dělat?
Jakmile se vodotěsný povlak sloupne nebo poškodí, vodotěsná funkce se ztratila a není možné ji opravit, ale odlepení vodotěsné vrstvy batohu neovlivní funkci batohu. Základní obranná linie pro udržení věcí v suchu. Horolezci obvykle nebalí nepromokavé batohy kvůli voděodolnému povlaku v batohu (protože je velmi důležité, aby horolezecké batohy byly vodotěsné!)
* Tajemství správné hydroizolace horolezeckých batohů: na vnější vrstvu batohu použijte obal na batoh a na obsah batohu použijte vodotěsný vak
Vodotěsný povlak se odlupuje a pouští třísky, což může způsobit přilepení vnitřku batohu, což může způsobit potíže při balení nebo organizaci. Nejlepším řešením je povlak úplně odstranit. Odstraňte ji štětcem (voděodolná barva se oloupe a zaschne, bude to vypadat jako stroupek a dá se vykartáčovat).
Nutno podotknout, že k odstranění nepoužívejte chemická rozpouštědla, která způsobí změny v nepromokavé vrstvě batohu!
Za třetí, každodenní údržba horolezeckých tašek
Životnost horolezeckých batohů závisí do značné míry na zvyklostech použití a údržby spotřebitelů. Proto je velmi důležité pečlivě číst návody na mytí a údržbu výrobků!
Obecně lze říci, že k čištění špinavých částí batohu se doporučuje použít vodu a saponát a kartáčovat přiměřenou silou, protože tvrdé kartáčování může ovlivnit celkovou strukturu a vodoodpudivost batohu, proto se doporučuje používat měkký kartáčkem nebo zubním kartáčkem a Částečně očistěte špinavé části houbičky. Po vyčištění zavěste sáček na větrané místo, aby sušil ve stínu, vyhněte se přímému slunečnímu záření a nedávejte sáček k praní přímo do pračky. (U speciálních sáčků viz pokyny pro praní na výrobku).
Malé způsoby údržby horolezeckých tašek
Krok 1
Nejprve odstraňte odnímatelný kov a hardware na batohu, abyste zabránili poškození po čištění. (Příklad: Je-li nosný systém horolezeckého batohu podepřen kovovými tyčemi, bude batoh čistší také tím, že nejprve odstraníte kovové tyče.)
Při mytí batohu použijte čistou vodu a neutrální saponát s měkkým kartáčkem nebo ručníkem k očištění od nečistot na brašně, poté batoh otřete suchým hadříkem a vysušte ve stínu.
Krok 2
K čištění rukojeti nebo ramenního popruhu batohu použijte ručník namočený v saponátu a poté použijte ručník k absorbování přebytečné vody.
Krok 3
Po vyčištění uložte batoh na chladné a větrané místo uschnout ve stínu, nevystavujte ho slunci
Kromě toho se snažte nevyhýbat vnitřní vrstvu batohu co nejvíce, aby nedošlo k popraskání potahu v důsledku ohýbání a odslizování!