"PVC yra kovotojas tarp nuodingų plastikų. Nuo gamybos, vartojimo iki galutinio šalinimo jis kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai." Stabilizatoriai, kurių reikia dėti, kai PVC sintetinamas į įvairius produktus (pvz., šviną, kadmį) ir plastifikatorius (ftalatus, pvz., DEHP).
Kaip ir druskos rūgštis bei šimtmečio nuodingas dioksinas, susidaręs deginant po šalinimo, jie visi yra nemažos kilmės kenksmingos medžiagos.
Jia Mingxing, Kinijos spalvotųjų metalų pramonės asociacijos viceprezidentas ir generalinis sekretorius, sakė: „Mano šalies metinė dešimčių milijonų tonų PVC produkcija yra neatsiejama nuo gyvsidabrio katalizatorių“.
Kadangi mano šalyje trūksta naftos išteklių, dauguma PVC yra gaminami kalcio karbido metodu. Gyvsidabrio katalizatorius kalcio karbido metodu vinilchlorido gamybos procese yra pagrindinis gyvsidabrio taršos šaltinis, jis įvairiais būdais patenka į aplinką [2].
Remiantis statistika, Kinija sunaudoja 20 procentų pasaulio gyvsidabrio, iš kurio apie 60 procentų sunaudojama kalcio karbido PVC gamybai. [4]
Kita vertus, PVC gamyba yra daug energijos sunaudojanti pramonė, kurioje naudojamos įvairios toksiškos cheminės medžiagos, įskaitant dichloretaną, vinilo chloridą, gyvsidabrio taršą ir kt. Kai įvyks sprogimas ar nutekėjimas, jis bus žalingas žmonių sveikatai. vinilo chlorido gamyklos darbuotojai ir netoliese esantys žmonės. Didelė grėsmė.
PVC naudojimas --- Pavojinga sveikatai
Gaminant ir apdorojant PVC, reikia pridėti kai kurių pagalbinių perdirbimo medžiagų, tokių kaip užpildai, stabilizatoriai, tepalai, plastifikatoriai, dažikliai ir antipirenai. Tarp jų stabilizatoriai ir plastifikatoriai naudojami dideliais kiekiais. [5]
Prieš gaminant įvairius gatavus gaminius iš PVC, reikia pridėti skirtingą plastifikatorių kiekį, atsižvelgiant į reikalingą gaminio minkštumą. Paprastai tariant, pusiau standus PVC turi pridėti 10-30 proc. plastifikatoriaus, o minkštas PVC turi pridėti 30-70 proc. plastifikatoriaus.
Pavyzdžiui, vidutinis plastifikatoriaus kiekis medicinos priemonėse yra 20 proc. -40 proc. Jei tai yra kaip plastikinė plėvelė, lašelinis vamzdelis ar lašinamas maišelis ir pan., plastifikatoriaus kiekis gali siekti daugiau nei 70 procentų, o tai prilygsta PVC panardintam į plastifikatorių.
Yra daug PVC plastifikatorių tipų, tačiau labiausiai paplitęs yra cheminių medžiagų, vadinamų ftalatais, klasė.
„Ftalatai ir jų metabolitai bei skilimo produktai turi neigiamą poveikį žmonių sveikatai, pavyzdžiui, endokrininę sistemą ardantį poveikį, berniukų feminizaciją ir ankstyvą mergaičių brendimą.
Kita vertus, kadangi PVC nėra atsparus šviesai ir karščiui, veikiant šviesai ir šilumai, išsiskirs laisvieji chloro radikalai, todėl medžiaga pablogės. Siekiant pagerinti PVC terminį stabilumą, dažnai pridedamas tinkamas stabilizatoriaus kiekis, kad būtų išvengta arba sulėtina PVC skilimas perdirbimo metu.
Stabilizatorių sukeliama tarša daugiausia yra sunkiųjų metalų tarša.
Dažniausiai naudojami stabilizatoriai yra švinas, kadmis, cinkas, baris, alavas ir kitos metalų druskos, šie metalai išsiskirs iš PVC gaminių, taip keldami pavojų žmonių sveikatai.
"Dažniausiai naudojamas stabilizatorius švinas gali pažeisti vaikų nervų sistemą ir trukdyti jų IQ vystymuisi, gali pažeisti moterų reprodukcinę sistemą ir sukelti vėžį. Kadmis gali paveikti inkstų funkciją.
Jausmas: Apkrova padidina naštą, ranka lipni, jaučiamas plastiko ar dirginantis kvapas, lengvai susitepa ir sunkiai valosi.
Tarnavimo laikas: trumpas, kai kurie maži maišeliai, vienkartiniai, pvz., PVC mobiliųjų telefonų vandeniui atsparūs maišeliai, ištraukus jau yra šiek tiek įtrūkusios siūlės ir vėl naudojant kyla didžiulė rizika; dideli krepšiai, tokie kaip PVC laipiojimo uolomis krepšiai, alpinizmo krepšiai, pečių hidroizoliacija Kuprinės, dviračių paketai maždaug metus ar daugiau suplyšo siūlėse. PVC audinio atvirkštinis plyšimas yra lengvas, daugiausia dėl nepakankamo klampumo ir elastingumo. Dėl šios fizinės savybės jis yra daug silpnesnis nei tpu vandeniui atsparus audinys.