"PVC je borec med strupeno plastiko. Od proizvodnje, potrošnje do končnega odlaganja ogroža okolje in zdravje ljudi." Stabilizatorji, ki jih je treba dodati, ko se PVC sintetizira v različne izdelke (kot so svinec, kadmij) in mehčala (ftalati, kot je DEHP).
Tako kot klorovodikova kislina in strupeni dioksin stoletja, ki nastaneta pri zgorevanju po odlaganju, so vse škodljive snovi precejšnjega izvora.
Jia Mingxing, podpredsednik in generalni sekretar Kitajskega združenja industrije barvnih kovin, je dejal, da je "letna proizvodnja več deset milijonov ton PVC-ja v moji državi neločljivo povezana z živosrebrnimi katalizatorji."
Zaradi pomanjkanja naftnih virov v moji državi se večina PVC-ja proizvaja po metodi kalcijevega karbida. Živosrebrov katalizator v postopku proizvodnje vinil klorida po metodi kalcijevega karbida je glavni vir onesnaženja z živim srebrom, ki priteka v okolje na različne načine [2].
Po statističnih podatkih Kitajska porabi 20 odstotkov živega srebra na svetu, od tega se približno 60 odstotkov porabi za proizvodnjo PVC iz kalcijevega karbida. [4]
Po drugi strani pa je proizvodnja PVC-ja energetsko intenzivna industrija in vključuje različne strupene kemikalije, vključno z dikloroetanom, vinil kloridom, onesnaženjem z živim srebrom itd. Ko pride do eksplozije ali puščanja, bo to škodljivo za zdravje delavci v tovarni vinilklorida in ljudje v bližini. Velika grožnja.
Uporaba PVC --- Nevarno za zdravje
V procesu proizvodnje in predelave PVC-ja je treba dodati nekatera pomožna sredstva za obdelavo, kot so polnila, stabilizatorji, maziva, mehčala, barvila in zaviralci gorenja. Med njimi se v velikih količinah uporabljajo stabilizatorji in mehčala. [5]
Pred izdelavo PVC v različnih končnih izdelkih je treba dodati različne vsebnosti mehčalcev glede na zahtevano mehkobo izdelka. Na splošno mora poltrdi PVC dodati 10-30 odstotkov mehčala, mehki PVC pa 30-70 odstotkov mehčala.
Na primer, povprečna vsebnost mehčala v medicinskih pripomočkih je 20 odstotkov -40 odstotkov. Če gre za plastično folijo, cev za kapljanje ali vrečko za kapljanje itd., lahko vsebnost mehčala doseže več kot 70 odstotkov, kar je enakovredno PVC-ju, potopljenemu v mehčalo.
Obstaja veliko vrst PVC mehčalcev, vendar je najpogostejši razred kemikalij, imenovanih ftalati.
"Ftalati in njihovi presnovki ter produkti razgradnje imajo negativne učinke na zdravje ljudi, kot so učinki endokrinih motenj, feminizacija dečkov in prezgodnja puberteta pri deklicah."
Po drugi strani pa, ker PVC ni odporen na svetlobo in toploto, se pod vplivom svetlobe in toplote sproščajo prosti radikali klora, kar povzroči propadanje materiala. Da bi izboljšali toplotno stabilnost PVC-ja, se pogosto doda ustrezna količina stabilizatorja, da se prepreči ali upočasni razgradnja PVC-ja med predelavo.
Onesnaženje, ki ga povzročajo stabilizatorji, je predvsem onesnaženje s težkimi kovinami.
Običajno uporabljeni stabilizatorji vključujejo svinčeve, kadmijeve, cinkove, barijeve, kositrove in druge kovinske soli, te kovine bodo pronicale iz PVC izdelkov in tako ogrozile zdravje ljudi.
"Pogosto uporabljani stabilizator lahko poškoduje živčni sistem otrok in ovira njihov razvoj IQ; lahko poškoduje ženski reproduktivni sistem in lahko povzroči raka. Kadmij lahko vpliva na delovanje ledvic.
Občutek: obremenitev poveča obremenitev, roka je lepljiva, pojavi se vonj po plastiki ali dražeč vonj, zlahka se umaže in težko očisti.
Življenjska doba: kratka življenjska doba, nekaj majhnih vrečk, enkratna življenjska doba, kot so pvc nepremočljive vrečke za mobilne telefone, šivi so po potegu že rahlo počeni, pri ponovni uporabi pa obstaja veliko tveganje; velike torbe, kot so pvc plezalne torbe, planinske torbe, naramnice, nahrbtniki, kolesarski nahrbtniki so že kakšno leto, bolj ali manj, precej trgali po šivih. Do obratnega trganja pvc tkanine lahko pride, predvsem zaradi nezadostne viskoznosti in elastičnosti. Zaradi te fizične lastnosti je veliko šibkejši od nepremočljive tkanine tpu.