Stretli ste sa aj vy s dilemou, že sa v horolezeckej taške odlepuje a odglejuje nepremokavý povlak, ktorý spôsobuje prilepenie vnútrajška batohu? V skutočnosti vodeodolný náter časom odpadne, čo je normálny jav a batoh sa dá stále používať, no ak sa o batoh dobre staráte, môže to spomaliť rýchlosť padania nepremokavého náteru!
Tento článok vám prezradí riešenie odpadnutia nepremokavého poťahu batohu, ako aj dennú údržbu horolezeckého vaku~
1. Prečo sa vodeodolný náter v batohu odlupuje?
Pri mnohých batohových výrobkoch sa na vnútornú vrstvu povrchu nanáša vrstva lepidla, aby sa dosiahol efekt vodoodpudivosti. Preto po určitom čase používania batohu v dôsledku dlhodobého kontaktu so vzduchom a slnečným žiarením môže dôjsť k jeho znehodnoteniu alebo degumácii. Ide o bežné opotrebovanie a aj vodeodolný náter časom starne. Všetko sa dá po dlhšom používaní ľahko rozbiť a aj batohy sú spotrebný materiál (rovnako ako turistická obuv) a nedôjde k ich trvalému poškodeniu.
Ak však nie je batoh riadne udržiavaný v bežných časoch, urýchli to aj starnutie nepremokavého povlaku vo vnútri batohu!
2. Vodotesný náter začal opadávať, čo mám robiť?
Po odlepení alebo poškodení vodotesného poťahu sa vodotesnosť stratila a nie je možné ju opraviť, ale odlepenie vodotesného poťahu batohu neovplyvní funkciu batohu. Základná obranná línia na udržanie vecí v suchu. Horolezci zvyčajne nebalia nepremokavé batohy kvôli vodeodolnému poťahu v batohoch (pretože je veľmi dôležité, aby horolezecké batohy boli vodotesné!)
* Tajomstvo správnej hydroizolácie horolezeckých batohov: na vonkajšiu vrstvu batohu použite obal na batoh a na obsah batohu použite vodotesný vak
Vodotesný povlak sa odlupuje a zbavuje triesky, čo môže spôsobiť prilepenie vnútrajška batohu, čo spôsobí ťažkosti pri balení alebo organizovaní. Najlepším riešením je úplne odstrániť povlak. Na odstránenie použite štetec (vodoodolná farba sa olúpe a zaschne, bude to vyzerať ako chrasta a dá sa zotrieť).
Treba si uvedomiť, že na jeho odstránenie nepoužívajte chemické rozpúšťadlá, ktoré spôsobia zmeny v nepremokavej vrstve batohu!
Po tretie, každodenná údržba horolezeckých tašiek
Životnosť horolezeckých batohov závisí vo veľkej miere od zvyklostí spotrebiteľov pri používaní a údržbe. Preto je veľmi dôležité pozorne si prečítať návod na umývanie a údržbu produktov!
Vo všeobecnosti sa odporúča na čistenie špinavých častí batohu použiť vodu a saponát a kefovať s primeranou silou, pretože tvrdé kefovanie môže ovplyvniť celkovú štruktúru a vodoodpudivosť tašky, preto sa odporúča použiť mäkkú kefkou alebo zubnou kefkou a Čiastočne očistite špinavé časti špongie. Po vyčistení zaveste vrecúško na vetrané miesto, aby ste ho vysušili v tieni, vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu a nedávajte výrobky z vrecka priamo do práčky na pranie. (V prípade špeciálnych vrecúšok si pozrite pokyny na pranie na výrobku).
Malé spôsoby údržby horolezeckých tašiek
Krok 1
Najprv odstráňte odnímateľný kov a hardvér na batohu, aby ste predišli poškodeniu po čistení. (Príklad: Ak je nosný systém horolezeckého batohu podopretý kovovými tyčami, po odstránení kovových tyčí bude batoh tiež čistejší.)
Pri umývaní batohu použite čistú vodu a neutrálny saponát s jemnou kefkou alebo utierkou na čistenie nečistôt na taške, potom ruksak utrite suchou handričkou a vysušte v tieni.
Krok 2
Na čistenie rukoväte alebo ramenného popruhu batohu použite uterák namočený v čistiacom prostriedku a potom použite uterák na absorbovanie prebytočnej vody.
Krok 3
Po vyčistení uložte batoh na chladné a vetrané miesto vysušiť v tieni, nevystavujte ho slnku
Okrem toho sa snažte nevyhýbať vnútornú vrstvu batohu čo najviac, aby ste predišli popraskaniu poťahu v dôsledku ohýbania a odgumovania!